Szczątki samolotu na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj

Wszystkie zamieszczone poniżej zdjęcia zostały wykonane przez specjalistów KBWLLP.

Polscy specjaliści badają szczątki Tu-154M 101 na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj.

Szczątki Tu-154M 101 na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj - widok od końcówki prawego skrzydła.

Prawe skrzydło, zniszczone w wyniku zderzeń z drzewami i uderzenia w ziemię.

Prawe skrzydło, centropłat. Zerwany slot, widoczne uszkodzenia spowodowane przez zderzenia z drzewami i ziemią.

Prawe skrzydło z krawędzią natarcia pozbawioną slotów, pogiętą i porozrywaną w efekcie zderzeń z przeszkodami.

Prawe skrzydło z krawędzią natarcia pozbawioną slotów, pogiętą i porozrywaną w efekcie zderzeń z przeszkodami - w zbliżeniu widać fragmenty konarów drzew, z którymi zderzał się samolot.

Środkowa część samolotu, widok z prawej. Widoczny brak większych szczątków kadłuba w miejscu zmiażdżonym przez centropłat, zawierający zbiorniki pełne paliwa, a także zachowana prawa burta salonu numer 1.

Szczątki Tu-154M 101 na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj, widok od przodu. Całkowita destrukcja części nosowej z wyjątkiem jej spodniej powierzchni dowodzi, że samolot uderzył w ziemię w pozycji plecowej, lekko pochylony na nos.

Szczątki Tu-154M 101 na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj, na pierwszym planie przednia część kadłuba, w tle po prawej szczątki lewego skrzydła.

Szczątki przedniej części kadłuba Tu-154M 101 na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj, w centrum kadru rejon pierwszego salonu. Charakter zniszczeń - m.in. zachowany fragment prawej burty i spód kadłuba oraz brak lewej burty i wierzchu kadłuba - świadczą o tym, że samolot zderzył się z ziemią w pozycji odwróconej z lekkim przechyleniem na lewą stronę.

Lewe skrzydło, zniszczone w wyniku zderzenia z brzozą i kolejnymi drzewami oraz uderzenia w ziemię.

Szczątki lewego skrzydła, centropłat.

Lewe skrzydło samolotu, centropłat.

Lewe skrzydło samolotu, zniszczone w efekcie zderzenia z ziemią - część od centropłatu po lewą gondolę podwozia głównego. Charakter rozerwania kesonu od góry świadczy o zderzeniu z ziemią w pozycji plecowej, z lekkim pochyleniem na nos.

Lewe skrzydło samolotu - w centrum kadru szczątki slotu, z lewej bliższa kadłuba część końcówki z widoczną częścią noskową podwiniętą w efekcie zderzenia z ziemią i wygiętym w tył pierwszym dźwigarem.

Końcówka lewego skrzydła - część zewnętrzna, oderwana w zderzeniu z brzozą, stosunkowo dobrze zachowana, część wewnętrzna całkowicie zniszczona w zderzeniu z ziemią.

Szczątki Tu-154M 101 - widok od lewej.

Szczątki Tu-154M 101 - końcówka lewego skrzydła i tylna część samolotu.

Tylna część kadłuba, szczątki lewego skrzydła.

Szczątki tylnej części Tu-154M 101 na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj.

Szczątki tylnej części Tu-154M 101 - na pierwszym planie górna powierzchnia połamanego statecznika poziomego. Charakter zniszczeń części noskowej stateczników poziomych oraz przedniej części owiewki siłownika stabilizatora świadczy o zderzeniu samolotu z ziemią w pozycji plecowej.

Tylna część kadłuba Tu-154M 101 - w centralnej części kadru lewy statecznik poziomy, połamany i oderwany w zderzeniach z drzewami tuż przed uderzeniem samolotu w ziemię.

Usterzenie Tu-154M 101 - w centralnej części kadru widoczny ster kierunku, z lewej dolna powierzchnia resztek statecznika poziomego, z prawej prawy statecznik poziomy.

Tylna część kadłuba samolotu, na pierwszym planie prawy statecznik poziomy. Z lewej widoczny statecznik pionowy z krawędzią natarcia rozdartą w efekcie zderzenia z ziemią w pozycji plecowej.

Wróć